środa, 29 maja 2013

Dziobaki to...

Dziobaki to jajorodne ssaki. Zaliczane są do rzędu stekowców (czyli najbardziej prymitywnych ssaków, posiadających cechy gadów). 
Żyje w norach na brzegu rzek w południowo-wschodniej Australii i Tasmanii. 



Długość jego ciała wraz z ogonem do 60 cm, a waży do 2 kg. Pysk zakończony miękkim, nagim dziobem. Żeruje w wodzie, wiosłuje przednimi łapami i odnajduje pokarm za pomocą dotyku. Jego spłaszczony ogon służy do sterowania oraz jest magazynem zapasu tłuszczu. Stopy o 5 palcach zrośniętych błoną pławną zakończone są ostrymi pazurami. 

Dorosłe samce należą do nielicznych jadowitych ssaków. Jadu używają w walkach godowych  o terytorium. 
Samica składa w norze od 1-3 jaj, które wysiaduje przez okres od 7 do 10 dni. Młode po urodzeniu są niedołężne, ale karmione mlekiem matki bogatym w tłuszcz i żelazo zaczynają wytwarzać niezbędną hemoglobinę umożliwiająca dłuższe nurkowanie na bezdechu. Samice nie posiadają sutków, a mleko jest zlizywane z ciała matki.

Dziobaki żyją ok 15 lat. Podlegają całkowitej ochronie - jego futro stanowiło cenny nabytek. 

Różnica między królikiem a zającem.

Królik                                   

jest krępy, ma okrągłą głowę. Ma krótkie uszy i krótkie skoki. Jego waga waha się między 1.4 kg a 2,5.  Mierzy między ok 40 a 50 cm. Oczy jak widzimy ciemnobrązowe. Sierść i uszy są szarobrązowe. Brzuch ma jasnoszary lub biały. 

Króliki żyją w koloniach, najczęściej w parach (w tzw. rewirach). Preferują ziemię piaszczystą, pagórkowatą i osłoniętą krzewami na skraju lasu. Zamieszkują tunele, które wcześniej same wykopały i żerują w nocy. Są krótkodystansowcami. Nie oddalają się od swojej norki, by w razie czego mogły się do niej schować.  

Ciąża królika trwa od 28 do 33 dni i może występować od 4-6 razy w roku. W specjalnej norce na świat przychodzi od 4-6 młodych. Są ślepe, nagie i głuche. Karmione są 1-2 razy dziennie.

Króliki zostały udomowione i powstało wiele ras o różnych barwach. 



Zając

Jest smukły, uszy z czarnymi szpicami ma dłuższe od głowy i dłuższe od królika skoki. Waży od 3 do 6 kg i mierzy od 40 do 75 cm. Sierść (turzyca) ma rudo-szaro-brązową, ale brzuch biały. Ogon (omyk) czarny, a od spodu biały. Oczy jak widzimy są jasnobrązowe. 

Jest samotnikiem, tylko w okresie parkotów (godów) spotyka się z innymi osobnikami. Zające żyją na otwartych przestrzeniach, polach, łąkach. Odpoczywają w nieckach - w małych zagłębieniach w ziemi. Wieczorem wychodzą na żer.

Zając ma młode 3 razy do roku, rodzi się ich około 2-3 w miocie. W przeciwieństwie do królików młode nie są tak bezbronne. Mają sierść, widzą i słyszą. Karmione są raz dziennie.
Zające są długodystansowcami. Są w stanie uciekać 80 km/h uciekając przed wrogiem. Jest to zwierzę łowne, okresowo chronione. 


Bat micwa i bar micwa

Bat micwa - w kulturze żydowskiej , w judaiźmie to uroczystość religijna. Oznacza wejście dziewczynki w dorosłość w wieku 12, 13 lat. W pezy...