piątek, 13 lutego 2015

ORTOREKSJA

 Pochodzenie słowa ortoreksja: "orto" - dobry i prawidłowy i "orexis" - pożądanie, apetyt. To choroba zdiagnozowana przez Steve'a Bartman'a, który sam cierpiał na tą przypadłość. Tak jak anoreksja, bulimia jest to choroba związana z jedzeniem.

Ortoreksja pojawia się wtedy, gdy nadmierna dbałość o zdrowe jedzenie przeradza się w obsesję. Obsesyjne dbanie o to co się je może prowadzić do niedożywienia, do niedoboru wapnia, żelaza, kwasu foliowego.

 Choroba zaczyna się najpierw od wyeliminowania słodyczy z diety. Później jest czas na pozbycie się tłustego mięsa i kolejnych "niezdrowych" produktów. W rezultacie ortorektyk je 5, 6 produktów. Z czasem traci zdolność odczuwania głodu oraz uczucia nasycenia. Pojawiają się bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, nudności, zanika miesiączka. Może pojawić się osteoporoza, nadciśnienie, depresja, wahania nastroju, choroby serca. 

Ortorektyk ma problemy z kontaktami z innymi ludźmi, przeszkadza mu sposób odżywiania się członków jego rodziny. Próbuje namówić ich do zdrowego odżywiania. 

W ortoreksji niezbędna jest pomoc leakrza, który ustali odpowiednią dietę oraz psychiatry, gdyż jest to "choroba duszy". 


oprac. http://www.poradnikzdrowie.pl/
          portal.abczdrowie.pl

Bat micwa i bar micwa

Bat micwa - w kulturze żydowskiej , w judaiźmie to uroczystość religijna. Oznacza wejście dziewczynki w dorosłość w wieku 12, 13 lat. W pezy...