Niekontrolowane wydalanie moczu lub kału.
Występuje w przypadku:
- zmiany położenia macicy
- obciążenia dla mięśni macicy (ciąża, poród, nadwaga)
- przerost gruczołu prostaty
- menopauza
- urazy rdzenia kręgowego
- stwardnienie rozsiane
- chroniczne zaparcia
- zapalenie pęcherza moczowego
- leki diuretyczne (moczopędne)
- kamica nerkowa
- guzy systemu urogenitalnego
- ostre zapalenia
- problemy psychiczne
- zaburzenia lękowe
- choroba Parkinsona
- choroba Alzheimera
- wady wrodzone
- zabiegi chirurgiczne
- udar mózgu.
U dzieci nietrzymanie moczu może trwać do 5 roku życia. Nie należy dziecka karać, a wręcz wykazać się zrozumieniem, gdyż cała sytuacja jest dla dziecka krępująca zwłaszcza jeśli zdarza się to starszemu dziecku.
W niektórych przypadkach powód jest natury fizjologicznej np. zbyt mały pęcherz. Wtedy należy skontaktować się z pediatrą czy urologiem.
Czasami jest to problem natury emocjonalnej. Każda zmiana w otoczeniu dziecka może wywołać lęk i nocne moczenie. Często na koloniach na łóżkach małych dzieci umieszcza się ceratki pod prześcieradła.
Kolejnym powodem jest niepanowanie jeszcze sztuki trzymania moczu. Należy dziecko systematycznie budzić w nocy by skorzystało z nocnika czy toalety. Gdy dziecko staje się coraz starsze śni mu się, że ktoś mu mówi, że powinien skorzystać z toalety. Nawet gdy dziecko częściowo obudzi się to i tak będzie miało wrażenie, że je ktoś prowadzi do łazienki.
Także rodzice głowa do góry. Dziecko wyrasta z nietrzymania moczu. Osobom dorosłym przydadzą się będą raczej farmakologiczne rozwiązania.