sobota, 4 kwietnia 2015

SYNDROM PIOTRUSIA PANA

Syndrom (Kompleks) Piotrusia Pana dotyczy głównie mężczyzn, którzy stają się fizycznie osobami dorosłymi jednak życie poświęcają zabawie, lepiej czują się w towarzystwie dzieci, często wybuchają gniewem. Życie seksualne ich nie interesuje, reagują wstrętem na dotyk i bliskość. Nie chcą dorosnąć, by nie ponosić odpowiedzialności za swoje czyny, nie wiążą się z drugą osobą i nie zakładają rodziny. Osobom cierpiącym na Kompleks Piotrusia Pana pomaga psychoterapia.

oprac. http://viahold.com/2gpb

czwartek, 26 marca 2015

KOWAL BEZSKRZYDŁY ("Tramwajarz")

OPRAC. http://adf.ly/1npFp4



To na pewno wszystkim dobrze znany owad. Moja córka spotkała kowaliki na spacerze więc postanowiłam sprawdzić jak nazywają się, te dobrze mi znane z dzieciństwa, "robaczki". 


To pluskwiak mierzący 1 cm, występuje w całej Polsce, najwięcej jest ich w miastach, tam gdzie rośnie ich ulubione drzewo - lipa. Można je zaobserwować na pniach i w oddali drzewa - na chodnikach, murach, ogrodzeniach. W środowisku naturalnym spotyka się je w lasach mieszanych i liściastych, przy drogach. Kowaliki uwielbiają wygrzewać się na słońcu. 

Pomimo, że czasem dochodzi do kanibalizmu u kowalików - dojrzałe osobniki zjadają młode trzymają się one w grupach dla bezpieczeństwa. Ich ubarwienie oraz fakt, że są niesmaczne, chroni je przed drapieżnikami. Kowale są wszystkożerne - wysysają soki z martwych owadów oraz odchodów. Ich przysmakiem są nasiona lipy, które spadają z drzewa więc nie wyrządzają drzewom krzywdy - nie są szkodnikami. Kowaliki uodporniły się na trująca substancję zawartą w orzeszkach lipy. Substancja ta (hormon juwenilny) u innych owadów powoduje zahamowanie możliwości przeobrażenia się w dorosłego owada. 

Samiec zachęca samiczkę do kopulacji poprzez dotykanie czółkami jej głowy. Jeśli ona to zaakceptuje to sczepiają się odwłokami i poruszają się razem przez kilka dni, prowadzi samiczka. Samiec musi odganiać rywali. Po kopulacji samica składa od 50 do 100 jaj zakopując je w ziemi lub między liśćmi. Larwy żyją podobnie do imago. Zanim jesienią osiągną dojrzałość płciową linieją 5 razy zmieniając ubarwienie. Na początku kowaliki są żółto-pomarańczowe. Zimą zakopują się w ściółce lub w ziemi. Wiosną wychodzą na nagrzane słońcem murki, chodniki by ogrzać się po zimie. Kowaliki żyją nawet 2 lata. 

piątek, 20 lutego 2015

SEMAFOR

To sygnalizacja świetlna dla pociągów. Włączają się światła czerwone, zielone, pomarańczowe i białe. Ja jednym semaforze mogą pojawić się różne kolory.
fot. http://www.transportszynowy.pl/sygnalizacjaswietlne.php#swog

[semafor]
fot.  http://www.kolej.one.pl/
Dawniej semafor nazywał się: ramieniec lub rumieniec

oprac. http://www.transportszynowy.pl/
           http://szarada.net/


wtorek, 17 lutego 2015

SYNDROM ŚPIĄCEJ KRÓLEWNY

Zespół Kleinego-Levina (KLS)
To rzadka choroba, która do tej pory dotknęła ok 1000 ludzi na świecie, głównie chłopców w okresie dorastania. Spowodowana jest nieprawidłowym działaniem komórek nerwowych. 
Polega na zapadaniu w sen na dłuższy okres czasu, mimo że choremu wydaje się, że to była chwila. Są to transy, w których człowiek budzi się po to, by załatwić potrzeby fizjologiczne. W czasie mogą dziać się różne rzeczy, o których chory nie pamięta. Tej przypadłości towarzyszą napady żarłoczności oraz pobudzenie seksualne. 
Zawsze trzeba skonsultować się z psychiatrą, który przypisze leki na pobudzenie organizmu. U wielu chorych syndrom śpiącej królewny zanika samoistnie. 

oprac. http://viahold.com/2gs0
            http://viahold.com/2gr8
            http://viahold.com/2gqZ

piątek, 13 lutego 2015

ORTOREKSJA

 Pochodzenie słowa ortoreksja: "orto" - dobry i prawidłowy i "orexis" - pożądanie, apetyt. To choroba zdiagnozowana przez Steve'a Bartman'a, który sam cierpiał na tą przypadłość. Tak jak anoreksja, bulimia jest to choroba związana z jedzeniem.

Ortoreksja pojawia się wtedy, gdy nadmierna dbałość o zdrowe jedzenie przeradza się w obsesję. Obsesyjne dbanie o to co się je może prowadzić do niedożywienia, do niedoboru wapnia, żelaza, kwasu foliowego.

 Choroba zaczyna się najpierw od wyeliminowania słodyczy z diety. Później jest czas na pozbycie się tłustego mięsa i kolejnych "niezdrowych" produktów. W rezultacie ortorektyk je 5, 6 produktów. Z czasem traci zdolność odczuwania głodu oraz uczucia nasycenia. Pojawiają się bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, nudności, zanika miesiączka. Może pojawić się osteoporoza, nadciśnienie, depresja, wahania nastroju, choroby serca. 

Ortorektyk ma problemy z kontaktami z innymi ludźmi, przeszkadza mu sposób odżywiania się członków jego rodziny. Próbuje namówić ich do zdrowego odżywiania. 

W ortoreksji niezbędna jest pomoc leakrza, który ustali odpowiednią dietę oraz psychiatry, gdyż jest to "choroba duszy". 


oprac. http://www.poradnikzdrowie.pl/
          portal.abczdrowie.pl

czwartek, 12 lutego 2015

RASTAFARIANIZM

to ruch społeczno-religijny wywodzący się z Jamajki z lat 60-tych XX wieku. Marcus Garvey założył organizację Powrót do Afryki, dzięki której Jamajczycy mogli powrócić do swojej ojczyzny. Nazwa "rastafarianizm" pochodzi od księcia Etiopii Ras Tafari Makonnena. Duże znaczenie ma tutaj Biblia. Według tej ideologii Lud Izraela był Czarny, został zmuszony do osiedlenia się w Nowym Świecie. Ras Tafari jest Mesjaszem, a Marcus Garvey to ucieleśnienie Biblijnego Mesjasza. Ważny jest Babilon, który jest symbolem grzesznych Białych ludzi.  Rastafarian prowadzi ubogie życie, używa słów i zwrotów zaczerpniętych z Biblii i darzy czcią Jahwe, który darzy miłością każdego człowieka. 
Rastafarianie uważają, że nie powinno być żadnych różnic klasowych i rasowych. Nie piją alkoholu, nie spożywają narkotyków, nie spożywają mięsa - są wegetarianami, czysta żywność to tylko ta, która jest wyprodukowana przez nich samych. 
qqgalabija
Galabija http://www.cedrowa-szkatulka.pl/
36589_10151614824990757_468584728_n.jpg
Bob Marley klaudiaaxdx31.pinger.pl

Ubranie podkreśla związek z Afryką - Rastafarianie noszą długie ubrania - galabije - podobne do tych noszonych przez Arabów. Na strojach przeważa kolor czerwony, żółty, zielony, nawiązujące do flagi Etiopii.  Charakterystyczne są dredy.  

Rastafarianie żyją w małych współnotach, w którcyh nie istnieje hierarchia, jednak kobiety pełnią tradycyjne role - nie mogą np. brać udziału w sprawach politycznych. 


Bob Marley - muzyk i poeta regae, często nazywany prorokiem rasta. Piosenki regae nawiązują do początków Biblii, mówią o miłości i walce. Muzyka regea to połączenie muzuki jamajskiej z amerykańskim soulem i bluesem

Rastafarianizm w Europie pojawił się w latach piećdziesiatych, a najabrdziej widoczny był w latach siedemdziesiątych, na początku lat osiemdziesiątych. W Polsce ruch tej pojawił się w latach siedemdziesiątych wraz z rozpowszechnieniem się muzyki reggae.

Rastafarianie nie lubia jak ich ruch nazywa się rastafarianizmem, gdyż każde słowo zakończone "-izm" wiąże się z podziałami ludzi na gorszych i lepszych. Wolą nazwę "ruch rastafari", a sami jak są nazywani Rasta. 


wtorek, 10 lutego 2015

MIESZKO I

Data urodzin nie jest znana, mówi się o latach 922-945, zmarł w 992 roku. 
Dynastia: Piastów
Mieszko I
  • Pierwszy w Polsce kronikarz, Gall Anonim, wspomina, iż ojcem Mieszka I był Siemomysł. 
  • W Wielkopolsce żyło plemię Polan, którym zarządzał ród wywodzący się od dziadka Mieszka - Siemowita
  • W pierwszych latach swojego panowania, Mieszko I władał plemieniem Polan (mieszkającym nad Wartą), Goplan (znad Gopła), Mazowszan (znad Wisły) oraz Lędzian (zamieszkujący późniejszą Sandomierszczyznę i Lubelszczyznę). Siemomysł przekazał synowi Pomorze Wschodnie. 
  •  Państwo składało się z kilku plemion - mówiły w tym samym języku, wyznawały tą samą wiarę, były podobnie rozwinięte,jednak nie chciały ze sobą współpracować. Tylko bogatsi wierzyli, że warto ujednolicić i wzbogacić ich Państwo - zaufali Władcy. Mieszko I zaczął zdobywać inne ziemie.
  •  963 r. - Mieszko zajął ziemię Lubuską - plemię Lubuszan, którą chciał zawładnąć także Niemcy, Wieleci i Czesi Mieszko płacił Ottonowi I (królowi Niemiec) coroczny trybut (podatek) w celu złagodzenia stosunków. W tym roku zginął brat Mieszka w walce z Wieletami. 
  • Doszło do pojednania z Czechami poprzez ślub z DOBRAWĄ (córką księcia Bolesława I Srogiego) - 965 r. W ten sposób Mieszko poświęcił się dla dobra swojego Państwa przechodząc na monogamię. 
  • 966 rok - Chrzest Polski - Mieszko przyjmuje chrzest od Biskupa Jordana. W 968 roku powstało polskie biskupstwo.
  • Mieszko budował grody obronne, kościoły
  • W 967  r. Mieszko z pomocą Czechów pokonał Wolinian, których dowódcą był graf saski Wichmann. 
  • 972 r. Mieszko zwycięża pod Cedynią wojska niemieckie dowodzone przez Hodona.
  • 973 r. Dochodzi do pojednania z Niemcami - Mieszko zmuszony jest wydać swojego jedynego syna Bolesława w ręce Ottona I.
  • Do śmierci Dobrawy w 977 roku Mieszko współpracował z Bolesławem I Srogim. Oboje poparli niemiecką opozycję, która po śmierci Ottona I chciała by władcą został książę bawarski, jednak to się nie udało. 
  • w 977 roku Otton II zaatakował Polskę. Doszło do układu polsko-niemieckiego. Odbył się ślub Mieszka z Odą - córką jednego z Margrabiów (tytuł szlachecki) niemieckich. Mieszko do swojej śmierci pozostał w zgodzie z Niemcami.
  • 981 r. - Włodzimierz (książę kijowski) przejmuje Grody Czerwieńskie należące do plemienia Lędzian.
  • 986 rok - Mieszko podarował Ottonowi III wielbłąda. Ten gest spodobał się wielu Niemcom.
  • 990 rok - wojna polsko-czeska - Niemcy stoją po stronie Polski. Polska zyskała Śląsk i (być może) Małopolskę z Krakowem.
  • Mieszko, przed śmiercią, stworzył dokument (Dagome iudex) przekazujący papieżowi prawo do opieki nad swoim Państwem. 
  • Z Dobrawą Mieszko I miał syna Bolesława i córkę. Z Odą miał 3 synów, 1 umarł wcześnie. Przed śmiercią Książę podzielił władzę nad Państwem miedzy synów. 
           http://piastowie.kei.pl/

niedziela, 8 lutego 2015

LEUKEMIA

oprac. http://www.swiat-zdrowia.pl/
           http://www.poradnikzdrowie.pl/

LEUKEMIA czyli BIAŁACZKA


grec. leukos - biały, haima - krew
www.thinglink.com
  • Pojawiają się zmiany ilościowe i jakościowe leukocytów. Powodują redukcję zdrowych krwinek we krwi, szpiku kostnym i narządach wewnętrznych tj. śledziona i węzły chłonne. 
  • Podejrzewa się, że białaczka może być spowodowana infekcją wirusową. Także niektóre substancje powodują zmiany w szpiku kostnym - benzen, promieniowanie jonizujące.
  • Leukemię dzielimy na ostrą białaczkę szpikową (OBS, AML, ANLL), ostrą białaczkę limfoblastyczną, przewlekłą białaczkę szpikową (CML)
  • Ostra białaczka szpikowa - u 60% chorych, początek choroby jest gwałtowny - pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 2 tygodni:
* niedokrwistość - skóra jest blada, organizm słaby, ospały, pojawia się kołatanie serca i duszności;
* infekcje dróg oddechowych, gorączka;
* objawy skazy krworocznej - krwotoki z nosa, sińce, krwawiące dziąsła przy szczotkowaniu, krew w moczu;
* szpik kostny rozrasta się - pojawiają się bóle kostno-stawowe.
  • ostra białaczka limfoblastyczna - tkanka limfatyczna rozrasta się. Pojawia się u dzieci do 10 roku życia. Oprócz objawów takich jak w ostrej białczce szpikowej, powiększają się węzły chłonne na karku, pod pachami, na pachwinach, powiększa się wątroba i śledziona. 
  • Przewlekła białaczka szpikowa - 25% zachorowań na białaczkę dotyczy dorosłych między 30 a 40 r. ż. 
* szybka utrata wagi
* zaburzenia świadomości
* zaburzenia widzenia
* bóle głowy
* czasami bolesny wzwód
* podwyzszona temparatura ciała
* nocne pocenie się
* niechęć organzimu do ćwiczeń fizycznych 
* powiększona śledziona - brak uczucia głodu, powiększona wątroba - chory czuje jakby zjadł cos ciężkiego. 

czwartek, 5 lutego 2015

GAWRON, KAWKA, KRUK, WRONA - KRUKOWATE

Zawsze  miałam problem z określeniem tych czarnych ptaków. Terasz chyba będzie mi łatwiej. Mam nadzieję, że ten post Wam też pomoże :)

oprac.    http://fundacjarazem.org.pl/
           http://ptasieogrody.pl/
           http://www.ptaki.net/
           http://www.bmpankowscy.pl/
           http://www.ptaki.fotolog.pl/
           http://www.birdwatching.pl/
              http://www.garnek.pl/
           http://www.fotoplatforma.pl/

GAWRON

Fot. http://www.ptaki.fotolog.pl/


fotografia gawrona
Fot. Ryszard Sąsiadek
http://fundacjarazem.org.pl/ptasieradio/atlas.html
  • Duży ptak o długości do 50 cm. 
  • Pióra w jednolitym kolorze - czarne z fioletowym połyskiem. 
  • Ogon ma dość długi, dziób mocny i smukły. 
  • Gniazda zakłada na drzewach żyjąc w dużych koloniach nawet po 1000 osobników 
  • Jego przysmakiem są owady, bezkręgowce. Żywi się także padliną i resztkami jedzenia. Uwielbia nasiona zbóż, młode pędy i owoce.
  • We wrześniu w Polsce gawrony zbierają się w stada i nocują w parkach. Nieliczne osobniki zimują u nas, a większość odlatuje do Niemiec i Francji.
  • Gawron kracze: jego krakanie jest szorstkie i powolne. 

KAWKA


fotografia kawki
Fot. Ryszard Sąsiadek
http://fundacjarazem.org.pl/ptasieradio/atlas.html
  • To ptak wielkości gołębia, ma dużą głowę i mocny dziób.
  • Jest czarny, a głowę ma szarą.
  • Kolor oczu jest jasny u dorosłych osobników a u młodych niebieski.
  • Dawniej kawka mieszkała w dziupli i szczelinach skał, teraz mieszka na strychach, w otworach pod okapami, w kominach i otworach wentylacyjnych. 
  • Kawka żywi się dżdżownicami, pszczołami, larwami owadów, pisklętami, małymi gryzoniami
  • Część ptaków to osobniki osiadłe, a część przylatuje do Polski jesienią - żyją w stadach.
  • Samica wysiaduje 5 jaj przez 2 tygodnie. 
  • Kawki można zobaczyć w miastach, w których zbierają się wieczorem. Śpią na drzewach cmentarzy lub parków. 
  • Krakanie kawki to pojedyncze, regularnie powtarzane "kra".
  • To ptak objęty ochroną.

KRUK

fotografia kruka
Fot. Tomasz Janiszewski
http://fundacjarazem.org.pl/ptasieradio/atlas.html

  • Największy ptak z rodziny krukowatych
  • Upierzenie o metalicznym blasku. Dziób i nogi są całkowicie czarne.
  • Kruk zamieszkuje lasy i skaliste nabrzeża. Żyje samotnie lub w parach.
  • Najczęściej nie odlatują na zimę.
  • To ptak pod ochroną.
  • Jego krakanie jest czyste i powolne.

  • Ptak wielkości gawrona z krótszym, błyszczącym, czarnym dziobem.
  • Głowa, podgardle, skrzydła ma smolistoczarne a kark, grzbiet i brzuch - brudnoszare.
  • Jest samotnikiem, a po okresie lęgowym przebywa w małej grupie liczącej kilka par
  • Jest ptakiem rzadko spotykanym, ale występuje na obrzeżach lasów, łąkach, w dolinach rzecznych, czasami pojawi się w ogrodzie czy parku. 
  • Żywią się bezkręgowcami, drobnymi kręgowcami, nasionami, owocami, padliną i odpadkami.
  • Gniazda zakłada wysoko na drzewie najczęściej na sosnach i świerkach.
  • Samica wysiaduje od 4 do 5 jaj o zabarwieniu zielonym lub brązowym z kropkami.
  • Krakanie jest dźwięczne

niedziela, 18 stycznia 2015

HIPODROM

W Starożytnej i Grecji i Bizancjum było to miejsce przeznaczone do wyścigów konnych i rydwanów. Obecnie to teren wyścigów, pokazów konnych. 

oprac. Słownik Języka Polskiego PWN

CWJ Hipodrom Wola
fot. Hipodrom Wola w Poznaniu, ul. Lutycka 34

czwartek, 1 stycznia 2015

UNAU

oprac. portalwiedzy.onet.pl
          medianauka.pl

  fot. http://fr.wiktionary.org/wiki/unau

To Leniwiec dwupalczasty, ssak o długości 60 cm i wadze 10 kg.

Rodzina: Leniwce
Rząd: Szczerbaki

Zamieszkuje Amerykę Środkową i Południową. Spotkać można go w Wenezueli, Gujanie i Brazylii. Na przednich kończynach zauważalne są 2 palce zakończone pazurami, nie ma ogona Sierść ma grubą, twardą, szarobrązową, a głowę ciemniejszą. Żyje samotnie w koronach drzew, zwisając z gałęzi (także śpi w tej pozycji), po ziemi porusza się powoli i niezdarnie. Jest ssakiem roślinożernym, ze wszystkich zmysłów najbardziej ma wykształcony zmysł smaku. Za wodę służą mu krople deszczu i rosy. Po 263 dniowej ciąży samica rodzi jedno małe. Małe unau przemieszcza się i zwisa z drzewa z mamą będąc przyczepionym do jej brzucha przez okres 3 lat. 

LACET

to wąska tasiemka stosowana np. do haftowania

oprac. portalwiedzy.onet.pl/

Bat micwa i bar micwa

Bat micwa - w kulturze żydowskiej , w judaiźmie to uroczystość religijna. Oznacza wejście dziewczynki w dorosłość w wieku 12, 13 lat. W pezy...