Pudu to ssak parzystokopytny z rodziny jeleniowatych. To zwierzę o krótkim porożu, ciemnym ubarwieniu i krótkich kończynach. Pudu mieszka w Kolumbii, Ekwadorze, Peru i Chile. Zjada trawę, liście i owoce. Ten słodki zwierzak nazywany jest także szatankiem, z powodu poroża przysłoniętego długą grzywą.
To jest blog dla aktywnych umysłowo. Zaglądaj tu codziennie, a może dowiesz się czegoś nowego :) "Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami" (Adam Mickiewicz)
piątek, 28 listopada 2014
czwartek, 27 listopada 2014
OCD, OCL
OCD Obsesive Compulsive Disorder
*anankazm - zaburzenie psychiczne, pojawiają się natrętne myśli i przymus zrobienia pewnej czynności.
- Zespół anakastyczny
*anankazm - zaburzenie psychiczne, pojawiają się natrętne myśli i przymus zrobienia pewnej czynności.
- Zespół obsesyjno-kompulsywny
*obsesja - niemożliwe jest pozbycie się natrętnych myśli czy potrzeby wykonywania jakiejś czynności; obsesjonista, obsesjonat, obsesjonistka, obsesjonatka;
*kompulsja - wewnętrzny przymus wykonywania jakiejś czynności.
- OCD to nerwica natręctw. Natręctwa są myślami, wyobrażeniami, impulsami skłaniającymi do działania oraz czynnościami wielokrotnie powtarzanymi. Osoba ta jest świadoma, że to nie jest normalne, próbuje zaprzestać powtarzania tej samej czynności. Próby te są nieudane i wywołują uczucie napięcia wewnętrznego, napięcie rozładowuje się po wykonaniu danej czynności.
- O nerwicy natręctw można mówić, gdy jej objawy pojawiają się przez kilka dni w okresie 2 tygodni, dana osoba cierpi i ma problemy w życiu społecznym. Sporadyczne, przemijające symptomy są normalne u zdrowych ludzi.
Leczenie farmakologiczne i behawioralne (ćwiczy się np. techniki relaksacji).
OCL Obstacle Clearing Level
... ze względu na przeszkody, to najmniejsza, bezpieczna wysokość lotu na terenie lotniska.
poniedziałek, 24 listopada 2014
ZIMORODEK
- ZIMORODEK ZWYCZAJNY Należy do ptaków lęgowych, to ptak, który pozostaje w Polsce na zimę. Można go spotkać w południowej i środkowej Europie, północnej Afryce i południowej Azji. Nie odbywa regularnych wędrówek, cześć z nich zimuje nad niezamarzniętymi zbiornikami wodnymi. W Polsce można go spotkać na niżowym obszarze. Zimorodek ma krępą budowę i krótki ogon. Głowa i grzbiet jest niebiesko-zielony z metalicznym połyskiem. Środek grzbietu i sterówki są błękitne a policzki rudobrązowe, szyja jest biała. Spód ciała jest cynamonowy. Dziób szatny, mocny i długi a samca (samica ma czerwoną żuchwę), nogi ma czerwone. Zimorodki można spotkać na terenie czystych wód o stromych brzegach, chętnie przysiada na zwisających korzeniach czy gałęziach w celach obserwacyjnych. Preferuje rzeki, strumienie, brzegi jezior i stawów.Ptaki te prowadzą samotniczy tryb życia poza czasem godów. W lutym kojarzą się w pary w czasie toków (ptasich godów). Para goni się wzajemnie, następnie samiec kiwa się całym ciałem, by samica go podziwiała. Jest to ptak bardzo terytorialny - broni swojego terenu nawet w odległości do 6 km. Wiosną przepędza rywali i ptaki śpiewające. Gniazdo zakłada w wygrzebanej w ziemi norze. Samiec i samica uczestniczy w budowie korytarza, korzystając z dzioba. Od kwietnia do lipca samica składa od 6 do 8 jaj. Wysiadają je na zmianę przez okres od 19 do 21 dni. Pisklęta karmione są owadami i rybami. Gdy teren jest odpowiedni to samica wysiaduje kolejne jaj podczas, gdy samiec opiekuje się pisklętami. Zimorodek łapie ryby nurkując pionowo w dół, żywi się też wodnymi owadami, żabami i rakami. Objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.
- ZIMORODEK SROKATY - zamieszkuje Bałkany, Azję Mniejszą, Azję Południową, Afrykę (poza Saharą)
- ZIMORODEK BIAŁOCZELNY - występuje w Australii i Indonezji.
niedziela, 23 listopada 2014
GAWRA
Gawra to miejsce, w którym niedźwiedzie zimują i w którym na świat przychodzą młode. Gawrą może być jaskinia lub wykrot leśny (dziura w ziemi po wyrwanym drzewie).
wtorek, 18 listopada 2014
ABAK i ABAKA
niedziela, 16 listopada 2014
DONATOR A DONATARIUSZ
Donator to fundator, osoba która dokonała darowizny.
Donacja - dar, darowizna, dokument stwierdzający darowiznę.
KATAMARAN
KATAMARAN
to dwukadłubowiec. Jest to statek posiadający 2 kadłuby umieszczone równolegle względem siebie. Może być napędzany przez silnik, żagiel czy wiosła.
to dwukadłubowiec. Jest to statek posiadający 2 kadłuby umieszczone równolegle względem siebie. Może być napędzany przez silnik, żagiel czy wiosła.
FENYLOKETONURIA
To choroba występująca raz na 15 000 urodzeń. Związana jest z zaburzeniami metabolizmu aminokwasów. Tutaj aminokwas fenyloalanina gromadzi się w organizmie uszkadzając mózg. Po raz pierwszy choroba ta została opisana w 1934 roku przez norweskiego lekarza - Asbjorn Folling u upośledzonego rodzeństwa. Dziś choroba ta nie musi doprowadzić do upośledzenia dzięki testom przesiewowym (badania przesiewowe, skrining, prowadzone są wśród osób nie posiadających objawów choroby) u noworodków (pobiera się krew z pięty dziecka) i odpowiednią dietą. Jest to choroba genetyczna, rodzice wcale nie muszą wiedzieć, że są nosicielami. Dziecko ma 25% szans, że będzie zdrowe, 50% że będzie nosicielem bez żadnych objawów i 25% że będzie chore. Gdy fenyloketonuria nie zostanie wykryta, objawy pojawiają się już po 3 miesiącach życia.
- Rozwój psychoruchowy dziecka zatrzymuje się.
- Wydziela się charakterystyczny "mysi zapach".
- Pojawia się zwiększone czy zmniejszone napięcie mięśniowe.
- Dziecko ma jasną karnację i jasne włosy.
- Umiarkowane lub głębokie upośledzenie umysłowe - iloraz inteligencji nie przekracza 50.
- Pojawiają się sporadyczne wymioty, wysypki, drgawki.
- Pojawia się nadpobudliwość, zaburzenia zachowania.
Odpowiednia dieta stosowana od samego początku zapobiega uszkodzeniu mózgu. Należy wyeliminować fenyloalaninę. Z diety należy wykluczyć produkty tj.: mięso, ryby, jaja, sery, mleko, jogurty, twarożki, chleb. Niewielka ilość tego aminokwasu jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka dlatego stosuje się sztucznie przyrządzone mieszanki. Dieta powinna być konsultowana z dietetykiem i modyfikowana wraz z wiekiem i stanem zdrowia dziecka.
Należy także dokonywać regularnych pomiarów fenyloalaniny we krwi. Częstość badań maleje wraz z wiekiem dziecka. U dziecka do 3 roku życia poziom aminokwasu trzeba badać raz w tygodniu, póżniej co 2 tygodniu a po ukończeniu 7 lat raz w miesiącu. Diety trzeba przestrzegać przynajmniej do okresu dojrzewania, a najlepiej pozostać przy niej do końca życia.
sobota, 15 listopada 2014
MACZUGA HERKULESA
Maczuga Herkulesa
To maczuga skalna zbudowana z wapieni skalistych znajdująca się w Pieskowej Skale, w Ojcowskim Parku Narodowym. Maczuga sięga 25 m. i jest bardzo charakterystycznym elementem Doliny Prądnika.
Powstała w skutek krasowej działalności wód i wietrzenia (rozpad skał w wyniku działania promieni słonecznych, powietrza, wody i różnych organizmów) wapieni.
Na jej szczycie znajduje się żelazny krzyż upamiętniający zdobycie Maczugi przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku.
Maczuga Herkulesa wcześniej nazywana była Maczugą Kraka, Sokolą Skałą, Czarcią Skałą i Skałą Twardowskiego.
niedziela, 9 listopada 2014
KIWI
KIWI (APTERYX) to ptak nielatający. Uważany jest za najstarszego ptaka na Ziemii. Jest to gatunek endemiczny, żyje tylko w zalesionych obszarach Nowej Zelandii, często stromych i wilgotnych. Wyróżniamy 5 gatunków kiwi: k. plamisty, k. szary, k. mały, k. Mantella, k. brunatny. Nie jest w stanie wznieść się w powietrze więc nie buduje gniazd, ale nory, w których chowa się przed drapieżnikami. Nie ma ogona, jego dziób jest długi giętki i na jego końcu znajdują się otwory nosowe. Jego nogi mają 3 palce (dzięki którym jego chód jest bardzo cichy), nogi są krótkie ale silne - używa je do biegania i walki. Skrzydła ma krótkie do 5 cm - nie są w stanie unieść swojego właściciela ważącego od 2 do 3,5 kg. Kiwi ma słaby wzrok, jednak silnie rozwinięty słuch i węch. Skóra ptaków jest cienka a kości są puste, ułatwia im to latanie. Kiwi podobnie jak ssaki ma grubą i twardą skórę, a kości ciężkie i wypełnione szpikiem. Pióra kiwi są luźne i długie - przypominają włosy.Ma niska temperaturę ciała ok. 38 stopni Celsjusza - to jeszcze bardziej upodabnia go do ssaków. Samice są większe od samców.
Kiwi żywi się bezkręgowcami, nasionami, larwami, wieloma robakami oraz owocami, małymi rakami, węgorzami i płazami. Prowadzą nocny tryb życia.
Dobierają się w pary i przeżywają razem nawet 20 lat. Od marca do czerwca (w czasie godów) para odwiedza się w norach.Choć kiwi jest wielkości kury, wielkość jaj jest 6 razy większa od kurzych. Składają od 1 do 2 jaj, które wysiaduje samiec przez ok 80 dni, później opiekuje się małymi. Samica potrafi złożyć 100 jaj w ciągu całego swojego życia.
Ptaki te potrafią zaatakować pazurami, jednak częściej informują o swojej obecności głośnymi okrzykami. Gdy śpią trzymają głowę przy skrzydle.
Rzadko zdarza się, że wykluwa się biały KIWI.
Kiwi plamisty zaliczany jest do największego gatunku kiwi. N wolności kiwi potrafi dożyć 50 lat, w niewoli 30.
Kiwi jest symbolem Nowej Zelandii.
czwartek, 6 listopada 2014
PTAK BĄCZEK
Bączek to średni ptak brodzący z rodziny czaplowatych.
Wyróżniamy:
Wyróżniamy:
- Bączek zwyczajny - spotykany w Europie, Indiach, Iranie, Syberii i w północnej Afryce. W Polsce Bączek nie zimuje, wylatuje do Afryki od sierpnia do października.
- Bączek afrykański - zamieszkuje Afrykę na południe od Sahary.
- Bączek madagaskarski - mieszka na Madagaskarze
- Bączek czarnogrzbiety - zamieszkuje Australię
Baczek jest najmniejszym przedstawicielem czapli. Lata cicho ponad trzcinami i taflą wody. W razie zagrożenia przyjmują pionową postawę, wyciągając w górę szyję i głowę. Takie zachowanie zauważalne jest także u piskląt. w Czasie toków (zalotów) samiec wydaje z siebie podobne dźwięki do szczekania psa "huw", "wru, wru". Bączki żywią się drobnymi zwierzętami: owadami wodnymi i lądowymi, małymi rybami, żabami. Polują głównie nocą, są wyłącznie mięsożerne.
Gatunek ten jest pod ścisłą ochroną.
poniedziałek, 3 listopada 2014
DYSPRAKSJA
Dyspraksja to problemy z poruszaniem się. Dotyczy 10% dzieci, częściej chłopców. Dziecko ma problem z ubieraniem się, trudno jest mu odnaleźć się w przestrzeni - ma problemy z grą w piłkę, jazdą na rowerze, nie może opanować umiejętności odpowiedniego trzymania kredki czy długopisu, nie potrafi układać klocków czy puzzli, ma trudności z naśladowaniem, czytaniem i pisaniem. Dyspraksja to także problem z mówieniem, ze skupieniem uwagi oraz nawiązaniem przyjaźni.
Dyspraksję można rozpoznać u dziecka, osoby dorosłej, która notorycznie nie potrafi czegoś zrobić, nie odnajduje się nawet we własnym domu.
Osoba z dyspraksją to dyspraktyk - w krzyżówkach to osoba z zaburzeniem koordynacji ruchu.
Dyspraksję można rozpoznać u dziecka, osoby dorosłej, która notorycznie nie potrafi czegoś zrobić, nie odnajduje się nawet we własnym domu.
Osoba z dyspraksją to dyspraktyk - w krzyżówkach to osoba z zaburzeniem koordynacji ruchu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Bat micwa i bar micwa
Bat micwa - w kulturze żydowskiej , w judaiźmie to uroczystość religijna. Oznacza wejście dziewczynki w dorosłość w wieku 12, 13 lat. W pezy...
-
Zawsze miałam problem z określeniem tych czarnych ptaków. Terasz chyba będzie mi łatwiej. Mam nadzieję, że ten post Wam też pomoże :) opr...
-
OPRAC. http://adf.ly/1npFp4 To na pewno wszystkim dobrze znany owad. Moja córka spotkała kowaliki na spacerze więc postanowiłam sprawd...
-
Amisze to ludzie żyjący w Stanach Zjednoczonych, którzy żyją tak samo z pokolenia na pokolenie. Społeczność ta odrzuciła zdobycze dzis...